13.04.2001 NP: Spory lidovců dávají naději
V posledních dnech můžeme sledovat výrazné diskuze nad dalším osudem 4Koalice. Pro mnohé překvapivě jsou hlavními aktéry členové stany lidové. Až do osudného rozhodnutí o změně lídra 4Koalice a následného sestavení stínové vlády 4Koalice se zdálo, že KDU-ČSL je plně pod kontrolou Jana Kasala. Nečekaná dohoda 4Koalice na osobě Cyrila Svobody, se v kontextu změn v KDU-ČSL, kdy na místo prvního místopředsedy byl katapultován Jaroslav Kopřiva, zdála být mistrovským manévrem použitým Janem Kasalem a jeho skupinou k plnému ovládnutí lidovců a poražení křídla Cyrila Svobody.
Další jednání 4Koalice o sestavení její stínové vlády probíhaly v tichu před bouří. Z nominací se mohlo na první pohled zdát, že strany 4Koalice skutečně usilují o "společnou změnu" politiky. Překvapivý výsledek byl pro mnohé rozčarováním a především všechny zaskočil. Kolo emocí se roztočilo naplno, když "Kasalovi hoši", místopředsedové KDU-ČSL označili Cyrila Svobodu za lháře. Ten si to přirozeně nenechal líbit. Následné reakce všech významných aktérů způsobily nečekanou věc, v KDU-ČSL se objevují první nespokojenci s politikou svého vedení ochotní dát svoji nespokojenost otevřeně najevo. Věci výrazně prospěla mediální podpora Cyrilu Svobodovi i to, že hlas nespokojenců našel významného mluvčího v řadách vedení KDU-ČSL, místopředsedu Tomáše Kvapila.
Je předčasné spekulovat, do jaké míry jsou to příznivci C.Svobody, do jaké ti, kteří se nadchli představou "lidoveckého premiéra po 55 letech" a do jaké ti, kteří už začali uvažovat ve "čtyřkoaliční" logice. Je nošením sov do Atén připomínat, že 4Koalice stojí a padá s lidovci. Zatím přinesli 4Koalici jak svoje přednosti, disciplinovanou voličskou základnu v krajských a senátních volbách, zvládli logistiku kampaně, přišli s mnohými podnětnými návrhy do společného programu, nabídli několik výrazných osobností, tak i své "tradiční" nectnosti, neprůhlednost vnitřních procesů, volný výklad dohod v okamžiku zaváhání ze strany partnerů, neochotu k pevným a jasným pravidlům a závazkům, odmítání názorů i osob bez argumentace.
Průběh diskuze v řadách unionistů, odistů a především lidovců, dává naději, že myšlenka 4Koalice bude postavena na silnějších základech. Těmi musí především být pročtyřkoaliční politici zvolení v jednotlivých stranách do jejích hlavních orgánů, znovu prodiskutování mandátů jednotlivých orgánů stran tak,aby mohli přijímat i odvážná rozhodnutí. To se nestane dřív, než proběhnou Celostátní konference jednotlivých stran.
Spor u lidovců je výzvou pro celou 4Koalici. Místo prázdných frází o "novém politickém stylu", je třeba vážně se zamyslet jakou politiku, s jakými lidmi a především jaké politické postupy chce 4Koalice v budoucnu používat.
Autor: politolog, člen krajského výboru ODA v Brně, předseda Mladých konzervativců Brno
|