Č L Á N E K -006

ÚVOD | HLAVNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | CV | Články | ODKAZY


24.6.2002 NP: Pravice čeká na ODS

Na těžkou prohru pravice bylo založeno již umělým vznikem Unie svobody, která se vymezovala vůči ODS údajně novým politickým stylem bez ideové či programové odlišnosti (zle by se dalo říci, bez jakéhokoliv ideového ukotvení). Výsledky voleb v roce 1998 a nemožnost spolupráce ODS a US proti ČSSD upevnily mnohaleté schizma na pravici mezi ODS a ODA-KDU. Rezignace lidovců na projekt 4Koalice jako třetí politické síly na konci roku 2001 a jejich následný násilný pokus v lednu 2002 o její přeměnu na zbytkovou (2)Koalici si odskákala ODA a následně i US.

ODS čtyři roky pod "stabilizační" smlouvou krněla. Udržela si silné pozice v komunále, částěčně oslabila v Senátu a výrazně uspěla v krajských volbách. Počet členů se vrátil k číslům před odchodem "čistých" do US. Začala výrazně spolupracovat s "přátelskými" médii, zřídila si bulvární deník a po celou dobu si udržela pozici referenční strany, vůči níž se ostatní vymezují. Nemálo členů (cca 100) bylo v dozorčích a správních radách, v umění lobbyingu se výrazně zlepšila. Kongres ODS na konci roku 2001 prokázal vniřní slabost strany. Źádně kritické hlasy, místopředsedové zvolení až ve druhém, třetím i čtvrtém kole jen těsně nadpoloviční většinou. Absence myšlenek a zaměření na obhajobu vlastního výkladu transformace z počátku 90 let.

Do kampaně šla ODS v pozici strany, které se zhroutil hlavní vyzyvatel v podobě 4Koalice. Nabídla programová témata -dekády, zahrála na národní kartu, přes spřátelená média podpořila KSČM, "nalila" do kampaně jen o málo méně peněz než ČSSD. Průzkumy ji dlouho přisuzovaly vítězství. Přesto nevyhrála. Tedy z jednoho pohledu.

Podívejme se na věc jinak. ODS na rozdíl od české pravice vyhrála. Tragické výrazy na tvářích vedení ODS i mnohých fanoušků jsou zcela neopodstatněné. Co vše ODS dokázala:
1) prakticky zničit nemilovanou US (o ODA nemluvě)
2) dostat ČSSD pod tlak KSČM a lidovců
3) zůstat personálně (58 poslanců) i finančně velmi silnou opozicí
4) získat 4 (spíše 2) roky čas na vnitřní reformu a vyrovnání se s odchodem pana profesora
5) potvrdily se argumenty ODS ve prospěch změny volebního systému

ODS má před sebou několik měsíců bojů o udržení pozic na radnicich a v Senátu. Nebude to mít lehké. Nejpravděpodobněji se dohodne ČSSD a Koalice (KDU) na společném postupu v podzimních volbách. Jen připomeňme, že z 27 senátních obvodů ČSSD obhajuje v 11, KDU v 6, ODS v 5, ODA ve 3, KSČM v 1, US v žádném, končí V.Fischer. Prakticky všichni primátoři a starostové velkých měst jsou z ODS. Jejich náměstci jsou často z ČSSD nebo stran Koalice a jistě by se rádi viděli na lepších postech. ODS může přijít o svůj vliv a zázemí v obcích, městech i Senátu.

Čeká nás dusný podzim kdy půjde o mnohé. Jen od ODS může vzejít impuls vytvořit pravicovou volební koalici pro komunální a především senátní volby. ODS má velkou šanci vystoupit z izolace a nakročit k budování silné, integrované pravice. Některé výroky čelných představitelů ODS dávají naději pravicovým voličům. Moc času není. 20. srpna je poslední termín k podání kandidátek do Senátu, 28. srpna ke komunálním volbám. Zvládne ODS novou roli?

ÚVOD | HLAVNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | CV | Články | ODKAZY

Optimalizováno pro MSIE5, 1024x728