Č L Á N E K -010

ÚVOD | HLAVNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | CV | Články | ODKAZY


4.11.2003 NP: Bezradní lidovci

O víkendu proběhne Sjezd KDU-ČSL ve Vítkovicích. Nejen členové KDU a jejich příznivci napjatě očekávají výsledek volby nového vedení. Cyril Svoboda je v nesnadné pozici. Bude obhajovat post předsedy proti třem vyzyvatelům. Jejich vymezení proti současnému předsedovi je zoufale nekonkrétní a povrchní. Obhajoba Svobody je jen mírně přesvědčivější.

V současné KDU-ČSL je mnoho zdrojů nestability, ale i několik stabilizujících faktorů. KDU-ČSL stále ještě žije z úspěchů Čtyřkoalice. Za její rozbití na začátku roku 2002 bude muset zaplatit účet v roce 2004. Na krajské úrovni má pět hejtmanů, několik vícehejtmanů a desítky zastupitelů. Je téměř jisté, že v krajských volbách 2004 lidovci výrazně oslabí ve prospěch ODS a uskupení nezávislých. Asi nikdo by dnes nevsadil ani korunu, že lidovci budou mít na konci roku 2004 jediného hejtmana.

Na podzim roku 2002 obhajovala KDU šest senátních míst. Po domluvě na podpoře s US-DEU postavila 12 kandidátů. Uspěl však pouze jeden na Jižní Moravě. Na podzim 2004 bude obhajovat polovina senátorů (Šula, Škrabiš, Roithová, Kroupa Fr., Kaňa, Jehlička, Čada, Bělehrádek) hlásících se k jejich klubu. Větší šance uspět má sotva polovina z nich. Nejen, že hrozí decimace lidoveckého klubu, ale téměř jistě přijdou i o post předsedy Senátu. Se ztrátou postů v krajích i v Senátu dojde k oslabení i nižších složek KDU na komunální úrovni.

Stabilizujícím faktorem je téměř neměnná podpora u voličů. Pravděpodobný průměrný výsledek zisku dvou poslanců při červnových volbách do Evropského parlamentu. Silný poslanecký klub navýšený na úkor koaličního partnera US-DEU. Ministři KDU patří k "bezproblémovým".

Přes tři sta delegátů sjezdu KDU-ČSL je v nesnadné pozici. Nikdo z kandidátů na čelné posty ve vedení nenabízí návrat lidovců na výsluní, která zažili za Čtyřkoalice. Nikdo nemá recept na zabránění ztrát postů v krajích a v Senátu. Výzvy k návratu k tradičním tématům (venkov, rodina) jsou přiznáním rezignace na zisk více než 8-9% "kmenových" voličů.

Od sjezdu se očekává další kolo souboje mezi Svobodovým a Kasalovým křídlem, často nepřesně spojovanými s levo-pravým (česko-moravským) rozdělením u lidovců. Tak jako minulý sjezd v Jihlavě ani tento ve Vítkovicích spor nevyřeší. Na to je strana vnitřně příliš strukturovaná, těžkopádná a bez energie. Jihlavský sjezd překvapivě zvolil předsedou lidovců Svobodu, když ve druhém kole volby získal malou převahu nad Kasalem. I tentokrát je těžké dopředu odhadovat rozdělení podpory mezi Svobodou a hlavním konkurentem Kalouskem.

Svoboda bude lakovat na růžovo úspěchy vlády i svoje v čele KDU-ČSL. Jeho špatná rozhodnutí mu vždy posvětily nejvyšší orgány strany, takže on za nic nemůže. Konkurenti nenabízejí žádnou srozumitelnou změnu. Kalousek je zřetelným politikem překračujícím úzké mantinely KDU s jistou šancí získat kromě pravé časti i část nespokojených lidovců. Motivy Talíře a Ambrozka jsou nejasné. Buď spoléhají na svoji možnou přijatelnost pro oba tábory v případě zablokování zvolení Svobody či Kalouska, nebo si důrazně říkají o funkci místopředsedů KDU-ČSL.

Ať už v čele lidovců bude Svoboda či některý z jeho vyzyvatelů, současná vláda bude pokračovat ve svém klopýtání při předstírání reformy.

ÚVOD | HLAVNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | CV | Články | ODKAZY

Optimalizováno pro MSIE5, 1024x728