Č L Á N E K -013

ÚVOD | HLAVNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | CV | Články | ODKAZY


20.09.2010 Lidové noviny: Nečas se schovává za voliče

Léto končí a neúprosně se blíží říjnové komunální a senátní volby. Jejich výsledek je stejně jako v létě otevřený. Květnové sněmovní volby dramaticky přeskládaly dvacet let budovanou stranickou strukturu. Nečekaný propad ODS a ČSSD a podobně nečekaný úspěch Věcí veřejných a především TOP 09 otevřel vějíř možností budoucího vývoje.

Strany rozjíždějí svoje komunální kampaně, zde se nehraje o 200 míst ve sněmovně a podíl na vládě, ale o 63 tisíc míst zastupitelů v 6300 obcích a městech. Čím větší město, tím více v něm výsledek ODS ovlivní několikaměsíční mediální kanonáda proti její pražské "odnoži".

TOP 09 se s ODS utkají o vedoucí pozici na pravici. ČSSD je podobně jako ODS otřesená a v defenzivě s hlavním cílem na komunální úrovni udržet získané pozice, například primátory Brna a Ostravy. V Senátu se jí rýsuje historická možnost stát se poprvé nejsilnějším klubem a získat - například pro Vladimíra Špidlu - post předsedy Senátu. Věci veřejné si otestují, jak voliči hodnotí jejich účast ve vládě. Komunisté a především lidovci se budou snažit zpomalit propad do bezvýznamnosti.

Poslední šance zachránit ODS
Nejvíce pozornosti přitahuje situace v ODS, a to především v Praze a v dalších velkých městech. Petr Nečas na letním kongresu ODS ovládl vedení strany, nižší patra strany zůstala nedotčena v područí lokálních kmotrů a kmotříčků. Končí zlatá éra, kdy ODS měla nadpoloviční většiny v zastupitelstvech několika velkých měst, vedle Prahy například Kladna, a vládla sama za přihlížení bezmocné a často i neschopné opozice. Předpokládané dramatické oslabení ODS, na komunální úrovni spojené se ztrátou tisíců míst v zastupitelstvech a stovek placený postů, se zásadně podepíše na podobě strany. Pro ODS to nebude úplná novinka, podobný šok z propadu vlivu zažila na podzim 2008 po oranžové smršti v krajských volbách.

Předseda ODS Petr Nečas nemá důvod vystupovat na podporu komunálních bratrstev. Naopak, voliči za něj odvedou významnou část práce na očistě a konsolidaci ODS. Občanští demokraté se pro nejbližší období musí smířit se ztrátou dominance na pravici a s existencí silných konkurentů. Nečas má velkou výhodu, že tvrdé rány dopadají na ODS v krátkém období několika měsíců, kdy je jeho vedení nezpochybnitelné a odpovědnost za ztrátu pozic lze připsat bývalému vedení. ODS s největší pravděpodobností přijde o dominanci v Senátu i o funkci jeho předsedy.

Po tomto šoku a nedobrovolném odklizení nejprofláknutějších figur typu starosty Prahy 5 Milana Jančíka má Nečas poslední šanci zachránit ODS jako hegemona na české pravici. Doposud si počíná v pozici premiéra i předsedy ODS nejistě a defenzivně. Práci za něj musejí odvádět voliči nebo delegáti kongresu ODS. Po říjnových volbách už nebude mít nač se vymlouvat. Nečas získal odklad, aby mohl prokázat, zda má na obtížnou roli vůdce českých konzervativců.
-> Milan Hamerský, politolog

_____________________

22.09.2010 Lidové noviny: Nepřejeme si bratrovražedný boj na pravici
POLEMIKA

Politolog Milan Hamerský, jinak dříve člen ODA, Liberální reformní strany a dnes tajemník strany Liberálové. cz, se v článku (Nečas se schovává za voliče, LN 20. 9.) zapojil do diskuse před podzimními volbami. Opakuje mantru některých oponentů ODS, že nadcházející komunální a senátní volby jsou "zásadním" bojem mezi ODS a TOP 09 o dominanci na pravici. Dokonce hovoří o "poslední šanci Petra Nečase zachránit ODS".

Podobné teze nejsou slyšet poprvé. Pamatujeme na výroky Josefa Luxe na jaře 1998, že se ODS nedostane do sněmovny. Pamatujeme na vzmach Unie svobody, která dosáhla v preferencích 18 procent. Pamatujeme na Čtyřkoalici, která dosahovala až 30 procent preferencí a po dílčím úspěchu v krajských a senátních volbách v roce 2000 se rozpadla. Následoval ji další politický konglomerát Koalice, která rovněž už dnes neexistuje. Je příznačné, že někteří z předních politiků, kteří se v těchto subjektech vymezovali vůči ODS, dnes přešli právě do strany TOP 09.

Proto je velmi ošidné sázet dnes na to, jestli ODS má "poslední šanci na záchranu". O tom nakonec nerozhodnou politologové, ale voliči. ODS na rozdíl od ostatních stran vnímá zpětnou vazbu a podniká řadu kroků k posílení své důvěryhodnosti. Nemluvíme o tom, ale konáme. Za nikoho se neschováváme, neseme svoji kůži na trh.

Je pozoruhodné, jak se komunální a senátní volby stávají předmětem daleko většího politického boje, než jim náleží. Nikdy kolem nich nepanovala taková vypjatá atmosféra. V této souvislosti nelze než připomenout, že ať už bude výsledek těchto voleb jakýkoli, nezmění poměry ve sněmovně ani o milimetr. Stále zůstane vládní většina 118 mandátů, která musí mít společnou vůli i po těchto volbách prosazovat hluboké reformy. Nikdo jiný než tyto tři strany to v současné době nedokáže.

Zdůrazňujeme, že pro ODS je stále hlavním volebním soupeřem nereformovaná levice, která se ani po odchodu Jiřího Paroubka programově nehnula z místa. Stále jsou naším hlavním soupeřem stoupenci vysokých daní, vysokých státních výdajů a vysokých dluhů. Nepřejeme si bratrovražedný boj na pravici, ani o něj neusilujeme. Chceme veřejnost přesvědčit svojí tradicí a pozitivní nabídkou. Proto se může stát, že ti, kteří si téměř už patnáct let přejí "úpadek" ODS, budou opět zklamáni.
->Miroslava Němcová, předsedkyně PS a 1.místop. ODS

ÚVOD | HLAVNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | CV | Články | ODKAZY

Optimalizováno pro MSIE5, 1024x728